Forum klasy Ic

Forum klasy Ic II LO im. Heleny Malczewskiej w Zawiercu


#1 2007-12-07 12:11:05

Hoplit

Syn El(z)wisa

Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 60
Punktów :   

Aborcja

Co wy na to?

Offline

 

#2 2007-12-07 12:20:52

Aneczka

Kolega Zbycha

8777260
Call me!
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 72
Punktów :   
WWW

Re: Aborcja

Zsecydowane przeciw. Mało kto zabiłby dziecko, które już się urodziło... bo jest słodnie i rozkoszne. Ale dziecko w łonie matki nie potrafi wzbudzic współczucia i miłosci...
W zyciu nie usunęłbym ciazy, nawet gdyby dziecko było synem gwałciciela. Gdybym nie mogła wychowc tego maleństwa to oddałabym je do adopcji.
I już nie będę w to mieszać piątego przykazania i zycia które jest darem od Boga...


bum bum...

Offline

 

#3 2007-12-07 12:32:30

Hoplit

Syn El(z)wisa

Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 60
Punktów :   

Re: Aborcja

A patrząc na to z perspektywy młodych kobiet, które zaszły w ciąże przez przypadek (każdemu sie kurcze może zdazyc ) i ciąża ta psuje ich całe plany na życie- muszą rzucić studia, znaleźć prace żeby wykarmić dzieciaka, kupić mu ciuchy itp. Jeszcze do tego, jak ojciec okaże sie nieodpowiedzialnym dupkie, i zawoła "nie mój problem". Jakie wtedy ma możliwości matka? W zasadzie kilka: zapomnieć o marzeniach i poświecić swoje ledwo rozpoczęte życie dla dziecka, porzucić je gdzieś, albo wcisnąć świeżo upieczonym dziadkom. Ale co jeśli kobieta nie ma rodziców i nie chce porzucać marzeń? Kolejna biedna istotka w domu dziecka, czekająca na kogoś kot by ją pokochał....

Offline

 

#4 2007-12-07 12:39:30

Aneczka

Kolega Zbycha

8777260
Call me!
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 72
Punktów :   
WWW

Re: Aborcja

Najpierw się myśli a później robi. Poszła do łóżka z "nieodpowiedzialnym dupkiem" i na dodatek bez odpowiedniego zabezpieczenia więc powinna być świadoma tego konsekwencji. Jesli w takiej sytuacji jedynym wyjsciem dla niej byłoby morderwtwo to ja już nie mam pytań...


bum bum...

Offline

 

#5 2007-12-07 12:42:23

Hoplit

Syn El(z)wisa

Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 60
Punktów :   

Re: Aborcja

Ja sam znam wiele osób, które najpier były zauroczone jakąs osobą, a teraz żałują znajomości... Zauroczenie to takie cuś, co skutecznie wyłącza myślenie.

Offline

 

#6 2007-12-07 12:53:14

Aneczka

Kolega Zbycha

8777260
Call me!
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 72
Punktów :   
WWW

Re: Aborcja

Może i wyłącza myślenie ale nie do tego stopnia by nie wiedziec że uprawiając seks mozna zajść w ciążę.  Jesli ktoś nie wiedział wcześniej, to w 4 klasie podstawówki mu powiedziano jak się zabezpieczyć. Co jak co, ale ta wiedza raczej nie jest tą, której się uczy do klasowki, a później zapomina.
Zresztą, aborcja nie jest jedynym wyjściem. I wolałabym być "biedna istotka w domu dziecka" niż zabitym dzieckiem:
http://img117.imageshack.us/img117/8510/ghiuu0ka.jpg


bum bum...

Offline

 

#7 2007-12-07 13:01:38

Hoplit

Syn El(z)wisa

Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 60
Punktów :   

Re: Aborcja

Ujmujące zdjęcia, bardzo. Kobiety jednak, niektóre, domagają się aborcji, a nie wszyscy słyszeli o czymś takim jak zabezpieczenie (skąd sie biorą takie biedne rodziny liczące po 15 dzieci? ) i powiedz, zakładając, że kobieta nie zada sobie trudu oddania dziecka do domu dziecka, a poprostu zostawi je na śmietniku (nie mów ze nie słyszałas o takich przypadkach), czy aborcja nie byłaby wtedy wręcz błogosławieństwem ? Poruszyłem tu sytuacjie skrajną, ale własnie w takich sytuacjach zapada decyzja o aborcji. Prawda jest taka, że jeżeli ktoś chce, to i tak usunie ciąże...

Offline

 

#8 2007-12-07 13:07:40

Aneczka

Kolega Zbycha

8777260
Call me!
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 72
Punktów :   
WWW

Re: Aborcja

Pozostawiając maleństwo na śmietniku i usuwając ciąże, robi to samo... zabija swoje dziecko. (czasami, dzieki Bogu się zdaża, że ktos je znajdzie)

Mówisz, ze nie wszyscy slyszeli o zabezpieczeniu. Moim zdaniem lepszym wyjściem jest informowanie na szeroką skalę o sposobach ochrony przed ciązą niż tworzenie prawa zezwalającego na aborcję.


bum bum...

Offline

 

#9 2007-12-07 13:08:56

Hoplit

Syn El(z)wisa

Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 60
Punktów :   

Re: Aborcja

A co jeżeli ten jeden raz na milion zabezpieczenie zawiedzie?

Offline

 

#10 2007-12-07 13:17:17

Hannibal

Moderator

3394952 ( oficjalny :P )
Call me!
Skąd: się biorą dzieci =)
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 97
Punktów :   

Re: Aborcja

Ja jestem przeciw aborcji. Nieważne dla mnie czy ciąża była przypadkowa, czy nie wiedziała czy się zabezpieczyć itp. Podjeła decyzję o współżyciu, była na tyle dorosła, ( on oczywiście też, ale znając samcze podejście, to jego już się nie odnajdzie ) to nie ma prawa zabijać maleńkiego dziecka, nie ma! A tłumaczenie, ze kariera, szkoła, praca... Mniej dojrzałych argumentów nie znam! Wolałbym gnić pod mostem z własną rodziną, w biedzie i z jedną kromką chleba niż zabić ich dla sukcesu w życiu osobistym. Prawda? No chyba tutaj każdy się zgodzi, a czy mówimy o czymś innym? Nie...

Tylko w sytuacji gwałtu będzie to dla mnie zrozumiałe. Niestety, tutaj muszę poprzeć aborcję. To dziecko będzie miało cechy, geny, krew osoby, która doprowadziłą do gwałtu. Przykra sytuacja, ale tutaj nie potępię aborcji, w tym jednym, jedynym przypadku. Chyba, że wiemy, że dziecko urodzi się np. z wadą która sprawi tylko, że będzie zyło parę miesięcy w cierpieniu. Ale to chyba też zrozumiałe.

Ostatnio edytowany przez Hannibal (2007-12-07 13:18:06)


Falling away from me...

Offline

 

#11 2007-12-07 13:23:07

Hoplit

Syn El(z)wisa

Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 60
Punktów :   

Re: Aborcja

a co jeżeli ciąża zagraża życiu matki?

Offline

 

#12 2007-12-07 13:33:29

Hannibal

Moderator

3394952 ( oficjalny :P )
Call me!
Skąd: się biorą dzieci =)
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 97
Punktów :   

Re: Aborcja

to nie znam matki która uzna, że jej życie jest ważniejsze, tak? Która by chciala żyć z tą świadomością?


Falling away from me...

Offline

 

#13 2007-12-07 13:38:54

Hoplit

Syn El(z)wisa

Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 60
Punktów :   

Re: Aborcja

No wiesz, np te które sie decydują na aborcje mimo tego, że te ciąze wcale nie zagrażają ich życiu...

Offline

 

#14 2007-12-07 13:43:22

Hannibal

Moderator

3394952 ( oficjalny :P )
Call me!
Skąd: się biorą dzieci =)
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 97
Punktów :   

Re: Aborcja

No to wtedy mówię stanowcze NIE aborcji, nie widzę problemu?


Falling away from me...

Offline

 

#15 2007-12-07 15:35:46

Poncjusz Piłat

Przyjaciel Zbycha

Call me!
Skąd: Zewsząd
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 101
Punktów :   

Re: Aborcja

Aborcja powinna być możliwa tylko w przypadkach kiedy dziecko zagraża życiu matki, jest wynikiem gwałtu, matka nie ma możliwości utrzymania dziecka. Na pewno nie tak jak chcą feministki, ale jednak możliwa.

Ponadto należy pamiętać, że aborcja nie jest zabiciem człowieka ale potencjalnego człowieka (zostawmy na razie spory od którego momentu ciąży embrion jest człowiekiem), zaś idąc chrześcijańskim tokiem myślenia w końcu dochodzi się do wniosku że każde powstrzymanie się od płodzenia dzieci jest zabójstwem potencjalnych ludzi

PS. Ania tu się dyskutuje a nie stosuje zagrywki emocjonalne.
PS2. Jak się czują zabite embriony? Tak samo jak przed narodzeniem.


Pulchra enim sunt ubera quae paululum supereminent et tument modice, nec fluitantia licenter

Offline

 

#16 2007-12-07 18:29:55

Radon

Zbych

997
Skąd: vffvvffv
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 191
Punktów :   
WWW

Re: Aborcja

Matka powinna kochać dziecko takie jakie jest, od poczęcia do naturalnej śmierci. Więc jestem przeciw aborcji! Społeczeństwo się starzeje, przyrost naturalny spada, więc trzeba coś z tym zrobić. Oczywiście jak już ktoś powiedział ciąże można usunąć, ale tylko w ekstremalnych przypadkach.


OWNED PWNED HACKED LOLED ŻALED

Offline

 

#17 2007-12-07 19:20:43

Wojtek

Kolega Zbycha

7772086
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 61
Punktów :   

Re: Aborcja

Osobiście będąc ojcem takiego potencjalnego dziecka zdecydowałbym się na aborcję tylko w wypadku zagrożenia życia. I myślę że prawo powinno taką możliwość dopuszczać, również w wypadku gwałtu, natomiast ja swoją żonę/narzeczoną/itd namawiałbym do zachowania ciąży, ale zostawiłbym jej decyzję, bo nie jestem w stanie postawić się na jej miejscu.

Poncjusz Piłat napisał:

PS. Ania tu się dyskutuje a nie stosuje zagrywki emocjonalne.

Zgadzam się, bierzmy żadnych tematów osobiście bo to straci sens dyskusji.


Oprócz błekitnego nieba...

Offline

 

#18 2007-12-07 19:57:50

Hannibal

Moderator

3394952 ( oficjalny :P )
Call me!
Skąd: się biorą dzieci =)
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 97
Punktów :   

Re: Aborcja

Ponadto należy pamiętać, że aborcja nie jest zabiciem człowieka ale potencjalnego człowieka

Michał! Czy to nie jest... no brak mi słów, nie bierz tego do siebie, ale w pewien sposób żałosne? Tłumaczyć, ze to "potencjalny człowiek", więc co, w tym przypadku aborcja to mniejsze zło, czy ba, wcale nie jest złem? Dziwę się, że nikt tego nie skomentował, ale zdaje mi się, że uderza to w ogólnie przyjęte wartości, prawda? To byłoby dziecko, potem nastolatek, nastepnie dorosły. Nie zabijamy czegoś, co by dzieckiem się nie stało, więc jak można tak to tłumaczyć? To już jest początek życia, aborcja spowoduje, że to dziecko się nie narodzi, wiec jest niedopuszczeniem do narodzin. Tym samym, jest zabójstwem! Nie używajcie tak bezsensownych argumentów. Mimo mojego sprzeciwu co do aborcji, w pewnych przypadkach, co już pisałem, dopuszczam taką możliwość, w przypadku gwałtu popieram, więc moje stanowisko nie jest w żaden sposób związane ze skrajnym bronieniem tego, że aborcja jest niewytłumaczalna, po prostu uderzyło mnie to zdanie... bardzo negatywnie zabrzmiało.

Druga sprawa, nie rozumiem krytyki tych zdjęć, które były zamieszczone, czy raczej krytyki samego faktu ich zamieszczenia. Zagrywki emocjonalne... Temat traktuje o emocjonalnej sprawie, więc nie rozumiem jaki cel miałoby mieć nie pokazanie takich zdjęć? Przypuszczalnie w temacie o zbrodniach hitlerowskich, pokazanie zdjęć zamordowanych rodzin, zdjeć obozów koncentracyjnych, również będzie niewskazane? Coś nie tak...?


Falling away from me...

Offline

 

#19 2007-12-07 20:05:10

Hoplit

Syn El(z)wisa

Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 60
Punktów :   

Re: Aborcja

"to dziecko się nie narodzi, wiec jest niedopuszczeniem do narodzin"- Zakładając gumkę też niedopuszczam do narodzin dziecka....

Offline

 

#20 2007-12-07 20:09:14

Hannibal

Moderator

3394952 ( oficjalny :P )
Call me!
Skąd: się biorą dzieci =)
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 97
Punktów :   

Re: Aborcja

Ale jest niedopuszczeniem do narodzin, kiedy doszło już do zapłodnienia. NIe łapcie za słówka, kiedy sens jest jasny.


Falling away from me...

Offline

 

#21 2007-12-07 20:12:36

Wojtek

Kolega Zbycha

7772086
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 61
Punktów :   

Re: Aborcja

Hannibal napisał:

Druga sprawa, nie rozumiem krytyki tych zdjęć, które były zamieszczone, czy raczej krytyki samego faktu ich zamieszczenia. Zagrywki emocjonalne... Temat traktuje o emocjonalnej sprawie, więc nie rozumiem jaki cel miałoby mieć nie pokazanie takich zdjęć? Przypuszczalnie w temacie o zbrodniach hitlerowskich, pokazanie zdjęć zamordowanych rodzin, zdjeć obozów koncentracyjnych, również będzie niewskazane? Coś nie tak...?

To po prostu psuje obiektywizm opini. Umieszczanie takiego zdjęcie albo podawanie konkretnej historii zawsze powoduje że myślimy o konkretnym nieszczęściu, zamiast o problemie.
Najmądrzejsze znane mi słowa Stalina: 1 śmierć to tragedia, 1000 to ludobójstwo a milion to statystyka...


Oprócz błekitnego nieba...

Offline

 

#22 2007-12-07 20:18:45

Radon

Zbych

997
Skąd: vffvvffv
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 191
Punktów :   
WWW

Re: Aborcja

Nie rozumiem! Można zabijać nie narodzone dzieci, a morderców i przestępców mamy karmić do końca życia w więzieniach. Wytłumaczcie mi to. PLZ


OWNED PWNED HACKED LOLED ŻALED

Offline

 

#23 2007-12-07 20:19:22

Hannibal

Moderator

3394952 ( oficjalny :P )
Call me!
Skąd: się biorą dzieci =)
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 97
Punktów :   

Re: Aborcja

Ale "spuje nam obiektywizm" pokazując naturalny efekt? Powiedz mi, czym sięte zdjęcia w tej sytuacji różnią od tych sytuacji które przytoczyłem na końcu?


Falling away from me...

Offline

 

#24 2007-12-07 20:57:28

Poncjusz Piłat

Przyjaciel Zbycha

Call me!
Skąd: Zewsząd
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 101
Punktów :   

Re: Aborcja

Hannibal napisał:

Ponadto należy pamiętać, że aborcja nie jest zabiciem człowieka ale potencjalnego człowieka

Michał! Czy to nie jest... no brak mi słów, nie bierz tego do siebie, ale w pewien sposób żałosne? Tłumaczyć, ze to "potencjalny człowiek", więc co, w tym przypadku aborcja to mniejsze zło, czy ba, wcale nie jest złem? Dziwę się, że nikt tego nie skomentował, ale zdaje mi się, że uderza to w ogólnie przyjęte wartości, prawda? To byłoby dziecko, potem nastolatek, nastepnie dorosły.

Nie jest możliwe stwierdzenie w którym momencie embrion staje się człowiekiem. Pamiętaj że on od razu nie zaczyna mieć planów, marzeń, przemyśleń. Chcesz twierdzić, że zabójstwo dorosłej osoby z w pełni rozwiniętą świadomością, rodziną, przyjaciółmi, jest tym samym co zabicie embrionu?
Masz rację "To byłoby dziecko, potem nastolatek, nastepnie dorosły". Ale jeszcze nie jest.

A co np. w przypadku gdy widzisz jakąś parę która chce spłodzić potomka a ty ich powstrzymujesz? Zabijasz to dziecko które narodziłoby się gdyby nie twoja interwencja?
A zanim odpowiesz że "nie" to pomyśl że w efekcie sktutek jest taki sam - chcieli mieć (i mieliby!) dziecko ale ty do tego nie dopuszczasz.

Ostatnio edytowany przez Poncjusz Piłat (2007-12-07 21:01:06)


Pulchra enim sunt ubera quae paululum supereminent et tument modice, nec fluitantia licenter

Offline

 

#25 2007-12-07 21:31:09

Hannibal

Moderator

3394952 ( oficjalny :P )
Call me!
Skąd: się biorą dzieci =)
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 97
Punktów :   

Re: Aborcja

Ale mówimy o przypadku kiedy -> doszło <-  do zapłodnienia. To już jest fakt, ten Twoj embrion nie bedący dzieckiem się zaczyna rozwijać. I tak, to jest dla mnie zabójstwo. Idąc Twoim tokiem myślenia, zabicie staruszka bez rodziny, przyjaciół i nie do końca już sprawnego umysłowo nie jest równoznaczne z zabiciem zdrowego 30-latka? Podobnie z nowordokami?

Ostatnio edytowany przez Hannibal (2007-12-07 21:31:58)


Falling away from me...

Offline

 

#26 2007-12-07 21:52:13

Mateusz N

Kolega Zbycha

7693584
Skąd: Siewierz
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 63
Punktów :   

Re: Aborcja

Temat aborcji w dużej mierze łączy sie z tematem o karze śmierci. Wszystkie nasze przemyślenia na ten temat opiera się i powinien opierać na naszym rozumieniu pojęcia "życie" i szacunku jakim go darzymy. Jestem przeciw aborcji podobnie jak przeciwko karze śmierci. Uważam to jednak, również jak pogląd na karę śmierci, jako subiektywny. Na tym polega idea demokracji, że władzę sprawuje większość, więc o ile większość z obywateli naszego kraju ma jeszcze rozwinięte sumienie, nie mamy się o co martwić. Zgadzam się z obowiazującą ustawą dotyczącą aborcji i uważam, że to powinno wystarczyć matkom. Oczywiście istnieje także podziemie aborcyjne, w którym zrobić można wszystko, ale tego nigdy do końca nie zwalczymy, dane ustawodastwo w tej sferze mnie satysfakcjonuje. Może zostawiłbym tylko prawo do aborcji matkom, którym urodzenie dziecka zagraża życiu (o ile w innych przypadkach można oddać dziecko do adopcji - szansa na wziecie tego dziecka do rodziny zastępczej wbrew pozorom jest duża - w tym to nei wchodzi w rachubę). Nie można się postawić na miejscu tej matki. Skoro tak mocno w tym elemencie dyskusji sie wypowiadasz Hannibal, to czy pozwoliłbyś swojej żonie umrzeć, aby ocalić syna czy może pozwoliłbyś umrzeć dziecku, aby ocalić żonę, z którą możesz mieć inne dziecko?


And nothing else matters...

Offline

 

#27 2007-12-07 21:56:45

Poncjusz Piłat

Przyjaciel Zbycha

Call me!
Skąd: Zewsząd
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 101
Punktów :   

Re: Aborcja

Hannibal napisał:

Ale mówimy o przypadku kiedy -> doszło <-  do zapłodnienia. To już jest fakt, ten Twoj embrion nie bedący dzieckiem się zaczyna rozwijać.

Ale sią jeszcze nie rozwinął. Nadal jest potencjalnym człowiekiem.

Hannibal napisał:

Idąc Twoim tokiem myślenia, zabicie staruszka bez rodziny, przyjaciół i nie do końca już sprawnego umysłowo nie jest równoznaczne z zabiciem zdrowego 30-latka? Podobnie z nowordokami?

Tak. (Coć oczywiście zabicie staruszka też jest złe!)
Wolałbyś gdyby zabito Cię teraz czy w wieku 90 lat?
I nie próbuj zadawać pytania "Wolałbyś gdyby zabito cię jako embriona czy teraz?
Musiałbym odpowiedzieć z pozycji embriona, co jest raczej niemożliwe.


Pulchra enim sunt ubera quae paululum supereminent et tument modice, nec fluitantia licenter

Offline

 

#28 2007-12-08 15:42:03

Hannibal

Moderator

3394952 ( oficjalny :P )
Call me!
Skąd: się biorą dzieci =)
Zarejestrowany: 2007-11-29
Posty: 97
Punktów :   

Re: Aborcja

Co do pierwszego, już pisałem, po prostu myślimy w innych kategroiach. Wg. mnie podchodzisz do tego po prostu chłodno, jak do rzeczy. A to nie jest to samo co zniszczenie części samochodu, wtedy nie powiesz, że zniszczono auto. Tylko tak zdajesz się traktować dzieci. Co do drugiego, chyba każdy umie sobie wyrobić odpowiednią opinię na ten temat, wydajesz mi się kompletnie zamknięty na wszelkie przejawy czegokolwiek co wykracza poza chłodną ocenę sytuacji, ocenę w kategoriach rzecz, jest, nie ma, więcej warte, mniej warte. Wszystko shierarchizowane itp., może ładne na forum, ale w życiu niekoniecznie. Mam nadzieję, że w końcu to dojrzysz i życzę Ci tego A ja ucinam tą dyskusję, bo prowadzi ona do błędnego koła powtarzania ciągle swoich argumentów, kiedy nasze stanowiska są zbyt silne. Jan Kochanowski pisał: „To pan, zdaniem moim, Kto przestał na swoim.” I to bedzie chyba najlepsze i jedyne co możemy zrobić


Falling away from me...

Offline

 

#29 2007-12-08 17:32:02

Poncjusz Piłat

Przyjaciel Zbycha

Call me!
Skąd: Zewsząd
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 101
Punktów :   

Re: Aborcja

Hannibal napisał:

Co do pierwszego, już pisałem, po prostu myślimy w innych kategroiach. Wg. mnie podchodzisz do tego po prostu chłodno, jak do rzeczy. A to nie jest to samo co zniszczenie części samochodu, wtedy nie powiesz, że zniszczono auto. Tylko tak zdajesz się traktować dzieci.

Staram się do tego podczodzić chłodno, ale nie aż tak. Jeżeli do wszystkiego podchodzisz emocjonalnie to powinieneś być wegetarianinem, a właściwie to spożywać syntetyki, bo tylko w tem sposób nie krzywdzisz żadnych istot.

Hannibal napisał:

A ja ucinam tą dyskusję, bo prowadzi ona do błędnego koła powtarzania ciągle swoich argumentów, kiedy nasze stanowiska są zbyt silne. Jan Kochanowski pisał: „To pan, zdaniem moim, Kto przestał na swoim.” I to bedzie chyba najlepsze i jedyne co możemy zrobić

Nasze poglądy nie są aż tak różne. Oboje dopuszczamy aborcję tylko w pewnych wypadkach, ale po prostu z innych powodów.


Pulchra enim sunt ubera quae paululum supereminent et tument modice, nec fluitantia licenter

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gram24.pun.pl www.fullmoon.pun.pl www.twierdzazakonow.pun.pl www.modelevb.pun.pl www.nh-team.pun.pl